Dodana: 9 czerwiec 2006 07:56

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 07:56

Wielokulturowość Puszczy Knyszyńskiej na fotografii

16 lutego w Galerii Samorządowej Województwa Podlaskiego odbył się wernisaż wystawy „Wielokulturowość Puszczy Knyszyńskiej” prezentującej prace laureatów i wyróżnionych w konkursie fotograficznym ogłoszonym przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu.



                            Retransmisja audiowizualna.                  

                         

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wielokulturowość Puszczy Knyszyńskiej” odbyło się 19 września 2005 roku w siedzibie Parku w Supraślu. Jury zakwalifikowało do konkursu 111 prac.

Wyniki:

I miejsce -  Anna Worowska, Białystok


Fot. Anna Woronowska, Zima w Wierzchlesiu

II miejsce - Magdalena i Piotr Jucha, Markowy Wygon


Fot.Magdalena i Piotr Jucha, Markowy Wygon Fragment krzyża wotownego (Słójka Borowszczyzna)

III miejsce -  Ewa Szczesiul, Białystok


Fot. Ewa Szczesiul Razem (Dublany)

Wyróżnienia:
1. Marcin Korniluk z Siemiatycz
2. Grzegorz Pisarkiewicz z Warszawy
3. Krzysztof Łapka z Rybnik
4.  Jarosław Klej z Sokółki
5. Jola i Franciszek Kluczyńscy z Łodzi




W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego - Janusza Krzyżewskiego gratulacje lauretom konkursu i uczestnikom wystawy przekazał Jan Syczewski - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
- Galeria samorządowa utworzona została niedawno, przed kilkoma miesiącami. Znajduje się ona tuż obok sali Sejmiku Województwa Podlaskiego, gdzie czasami są toczone ostre spory polityczne. Oby prace prezentowane w Galerii wpłynęły na uzdrawiane duszy, unormalnianie obyczajów, na przenoszenie do polityki najlepszych zasad savoir-vivru, stwierdził J. Syczewski.


Natomiast dyrektor Muzeum Podlaskiego, Andrzej Lechowski bardzo barwnie i obrazowo przedstawił największe atrakcje kulturalne naszego regionu.
- To są nasze skarby, którymi możemy pochwalić się przed przybyszami z innych części kraju - powiedział A. Lechowski.

Na otwarciu galerii obecni byli laureaci trzech pierwszych miejsc oraz przedstawiciele jury konkursu: Wiktor Wołkow – artysta fotografik, Tadeusz Twarowski – fotograf, Lucyna Lesisz – kierownik Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

- Cieszę się, że tak dużo osób wzięło udział w konkursie. Uważam, że poziom konkursu był wysoki, a prace uczestników okazały się ciekawe. Mimo, iż ja sam 50 lat fotografuję Puszczę Knyszyńską, to dzięki zdjęciom nadesłanym na konkurs parę rzeczy o tej Puszczy odkryłem, o których wcześniej nie wiedziałem - stwierdził W. Wołkow.

Z kolei laureatka I miejsca Anna Worowska powiedziała:
- Fotografuję już od wielu lat, przeważnie przyrodę i krajobrazy. Uważam, że Puszcza Knyszyńska ma tak wspaniały klimat i urok, że trudno przejść obojętnie wobec jej piękna. Ja - jak mogłam starałam się to piękno uwiecznić na moich zdjęciach. Nie spodziewałam się, że moje prace zajmą I miejsce, tym bardziej jestem zadowolona z tego sukcesu.


 

Wernisaż wystawy uatrakcyjnił występ zespołu „Buńczuk” oraz degustacja potraw kuchni regionalnej przygotowanej przez: Dżennetę Bogdanowicz "Tatarska Jurta", Joanna Jakubiuk "Alkierz", Marię Łukaszewicz "Łukaszówka" i Czesławę Siehieńczuk "Jarzębinka".


Poczęstunek z "Tatarskiej Jurty" rodziny Bogdanowicz


Czesława Siehieńczuk "Jarzębinka"


Maria Łukaszewicz "Łukaszówka"


Joanna Jakubiuk "Alkierz"

W "Alkierzu", "Łukaszówce", "Jarzębince" i Urzędzie Miasta i Gminy w Supraślu prezentowane będą także prace wyróżnione w konkursie.

***

Administracyjne granice Parku leżą na historycznym pograniczu Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego, gdzie krzyżowało się osadnictwo polskie, ruskie, żydowskie i tatarskie ludności wyznającej różne religie monoteistyczne: chrześcijaństwo, judaizm i islam. Wieli zamieszkiwania na tym terenie ludzi wywodzących się z różnych narodowości i kultur stworzyło barwny obraz etniczny mieszkańców miejscowości położonych na obszarze Puszczy Knyszyńskiej i wokół niej. Jest on czytelny do dnia dzisiejszego i intencją organizatorów konkursu było zachęcenie jego uczestników do poszukiwania i utrwalania w kadrze aparatu fotograficznego nadal czytelnych przejawów wielokulturowości północno-wschodniej Polski. Indywidualny i bardzo subtelny odbiór tych zjawisk kulturalnych przez osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią, jak i przez amatorów, jest niezwykle cenne. Organizatorom zależało również na spojrzeniu fotografów pochodzących z naszych terenów, dla których współistnienie na jednym obszarze różnych kultur i religii jest codziennością, jak i turystów odkrywających historię, obyczaje różnych grup etnicznych i wyznaniowych miast, miasteczek i wsi na obszarze Puszczy Knyszyńskiej.

Przekazanie odbiorcom wystawy zachowanego do dnia dzisiejszego bogactwa kulturowego tej części Polski jest najważniejszym przesłaniem wystawy „Wielokulturowość Puszczy Knyszyńskiej”. Jest ono świadectwem tolerancji i współistnienia przez wieki w Rzeczpospolitej wielu narodowości. Poznanie ich zwyczajów, obrzędów religijnych, odmienności pomaga zacieśniać więzi międzyludzkie i budować przyjacielskie relacje między najbliższymi sąsiadami.

Zobacz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook